hachettefle

Webinarium Hachette FLE

Jak przedstawiać ikony kulturowe na lekcjach języka francuskiego? Webinarium z autorem FOCUS Culture

Serdecznie zapraszamy Nauczycieli języka francuskiego do udziału w webinarium pedagogicznym z Denisem Meyer. Autor FOCUS Culture, nowej publikacji Hachette FLE, omówi pojęcie “ikony kulturowej”. Przedstawi gotowe rozwiązania na wprowadzanie i omawianie zagadnień kulturowych na lekcjach języka francuskiego. 

Denis Meyer zajmuje się nauczaniem języka francuskiego jako obcego i badaniem literatury francuskim w ujęciu komparatystycznym. Posiada tytuł doktora literatury porównawczej. Od ponad 30 lat mieszka i naucza w Azji, głównie w Hongkongu, gdzie do 2017 roku kierował programem studiów francuskich na Uniwersytecie w Hongkongu. Jego obszary badawcze i nauczania obejmują język i literaturę francuską, dydaktykę francuskiego jako obcego języka, historię kultury Francji. Wśród jest licznych publikacji dydaktycznych i naukowych znajdują się dwie książki wydane przez wydawnictwo Hachette FLE: Clés pour la France (2010 r.) oraz nowe, zmienione wydanie FOCUS Culture (2024 r.)

Wideoszkolenie odbędzie się w środę 24 kwietnia w godz. 15:00-16:00.

# Du bon usage des icônes culturelles en classe de FLE


Denis MEYER, auteure de FOCUS Culture

Cet exposé s’appuie sur la publication récente de Focus Culture A2/B1 (Hachette FLE, 2024). 

Notre but est de montrer l’intérêt des objets iconiques de la culture en tant que support d’enseignement. Les icônes culturelles – nous en donnerons de nombreux exemples, sont des symboles forts que toute communauté linguistique tient en partage et qui exercent une action structurante sur l’identité collective. En les considérant comme des unités lexicales intégrées à la langue, on verra à quel point il est important, du point de vue de nos apprenants, de se familiariser avec ces objets, dont ils pourront également observer les contiguïtés et réciprocités. Nous proposerons un format directement utilisable en classe, prenant pour point de départ une lecture concise mais détaillée de ces objets, qui devrait ensuite conduire les apprenants à les situer en contexte dans la langue et en rapport avec leur propre expérience.

Denis Meyer répondra à vos questions à la fin de sa présentation.

Środa 24 kwietnia o godz. 15:00

FOCUS Culture [NOWOŚĆ]

Dzięki FOCUS Culture poznasz najważniejsze aspekty cywilizacyjne i kulturowe Francji. 80 ikon kulturowych zostało przedstawionych w formie krótkich tekstów (z nagraniami audio). Ćwiczenia towarzyszące opisowi ikony pomogą w zrozumieniu tekstu i w lepszym poznaniu zagadnienia kulturowego. Wszystkie teksty zostały dostosowane do 2 poziomów zaawansowania językowego – od A2 do B1 wg ESOKJ.

Nagrania audio są dostępne na stronie serii focus.hachettefle.fr

FOCUS Culture. 80 icônes de la culture française

Prix de lancement


FOCUS Culture można zakupić na naszych stoiskach kiermaszowych w czasie stacjonarnych konferencji metodycznych w cenie promocyjnej. Najbliższa konferencja odbędzie się w sobotę 20 kwietnia w Rzeszowie. Zapraszamy do udziału w spotkaniu!

Nauczycieli języka francuskiego zapraszamy do kontaktu z doradcami, którzy przekażą Państwu kupon rabatowy na zakup publikacji Hachette FLE w księgarniach stacjonarnych Bookland lub wysyłkowo na bookland.com.pl

Certyfikat i nagranie

Udział w webinariach Hachette FLE jest oczywiście bezpłatny. Konieczne jest jednak zgłoszenie udziału w wydarzeniu przez formularz.

Co ważne, osoby, które zarejestrują się na spotkanie online, otrzymają imienny certyfikat uczestnictwa (Attestation), a także link umożliwiający odtworzenie webinarium. Zaświadczenie z nagraniem wysyłane jest zwykle 24 godziny po webinarium. 

Warto uczestniczyć w spotkaniu “na żywo”. Zapraszamy do aktywnego udziału w webinarium, do zadawania pytań i odkrywania nowych publikacji na rok szk. 2023/24. 

Webinarium będzie trwało ok. 60 minut.

Zapraszamy na spotkania metodyczne online!

Twój adres email nie zostanie opublikowany.